O mnie

fot. M. Rigamonti

Jestem krytykiem i historykiem literatury, doktorem nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa (na podstawie pracy o Adamie Ważyku, wciąż w przygotowaniu do publikacji); czasem pisuję o filmach, ale przede wszystkim zajmuję się poezją polską XX i XXI wieku oraz historią tendencji i ruchów awangardowych. Interesują mnie filozoficzne konteksty literatury: biopolityka, studia nad codziennością, studia somatyczne i szeroko zakrojone wątki związane ze zwrotem politycznym i jego konsekwencjami. Ostatnimi czasy zajmuję się zagadnieniem form życia w kontekście ekokrytyki i włoskiej filozofii politycznej.

Zawodowo pracuję na Wydziale Filologicznym UWr, gdzie mam biedną stronę z innej epoki i mizerną, ale na razie stabilną asystenturę. Jestem członkiem komisji regionalnego etapu OLiJP; byłem jurorem wrocławskiej nagrody Warto w kat. literatura (2020) i Nagrody im. Bierezina (2021); wraz z D. Mateuszem prowadzę Połów (2020-2022) w Biurze Literackim.

Hobbystycznie - piszę o książkach, publikuję poetyckie podsumowania roku w Małym Formacie i inne dziwne rzeczy, które przysporzyły mi kilku zabawnych przydomków w stylu "maszyna do pisania" czy Sheldon Cooper polskiej krytyki (dzięki Darku Foksie!). Coś tam można o mnie przeczytać na Wiki, prowadzę zapomniane konto na Academia.edu, GoogleScholar i w ramach systemu ORCID (bo był obowiązek), mam skromny profil na Insta i półoficjalny na FB. Ale są to wszystko przestrzenie, nad którymi nie mam właściwie żadnej kontroli. Nie sprzyjają one myśli krytycznej - jej upowszechnianiu, publikowaniu ani widzialności.

Wierzę w niezależność krytyki od rynku i instytucji, a zarazem we wspólnotowy wymiar jej działań - w to, że każda myśl o kulturze nie jest dziełem pojedynczego geniuszu i jego narcystycznej pracy, lecz sposobem realizowania się zbiorowych afektów, momentów uwidaczniania się myśli społecznej, która tak czy inaczej musiała zostać wyrażona.

Zachęcam do kontaktu drogą oficjalną: jakub.skurtys2@uwr.edu.pl